Skip to content
Sākums » Mazāk populāri, bet interesanti materiāli

Mazāk populāri, bet interesanti materiāli

Sākšu ar populārākajiem no mazāk populārajiem 🙂

PLA modifikācijas

Parasts PLA ir viens no visizplatītākajiem materiāliem, bet plaši pieejami ir PLA ar piedevām, kas maina to īpašības.

Pastiprinātie PLA

Dažādiem ražotājiem ir dažādi nosaukumi (Prima Select, Tough PLA, PLA Strongman u.c.) bet vienojošais elements ir piedevas, kas palielina materiāla izturību. Dažos parametros (stiepe, liece) pielīdzinoties vai pat pārspējot ABS. Galvenā priekšrocība ir izdrukāšanas vieglums, vājais punkts – termoizturība .

SILK jeb spīdīgie PLA

SILK ir materiāli, kurus izdrukājot, virsma sanāk spoži spīdīga. Parasti jādrukā mazliet augstākā temperatūrā gan sprauslai, gan virsmai, printēšanas parametri praktiski sakrīt PETG

WOOD

WOOD ir koka imitācijas materiāls – PLA, kuram piejaukts 15-40% samaltu koka skaidu, un izdrukājot materiālam ir gan koka smarža, gan faktūra. Parasti koka materiālu rekomendē drukāt ar 0.6mm sprauslām (jo materiālos var būt skaidu daļas, kas aizsprosto sprauslu). Manā pieredzē, ja materiāli ir kvalitatīvi, var drukāt arī ar standarta 0.4mm sprauslu. Pie lielākiem drukāšanas apjomiem jārēķinās, ka šis materiāls ir krietni abrazīvāks, un ja ir misiņa sprauslas (brass nozzle), tās ātrāk izdilst.

METAL

Metal ir PLA, kuram ir piejaukts metāla pulveris. Nevajadzētu jaukt ar krāsvielām, jo ir arī SIlk un PLA materiāli ar krāsu Gold, Bronze, Copper utml. Tie, kuriem ir metāla pulvera piejaukums, ir 3-4 reizes smagāki par standarta PLA. Arī šis materiāls ir diezgan abrazīvs un jāņem vērā sprauslas izdilšana, ieteicams drukāt ar vismaz tērauda vai izturīgāku sprauslu.

Citi PLA veidi

Bez augsākminētajiem ir arī PLA metāliskas krāsas (metallic), ar fosfora piedevu “glow in the dark” (spīd tumsā), antibakteriālie, ar speciālām porām micēlija u.c. kultūru audēšanai, atstarojošie materiāli, vaskveida – formu izgatavošanai (moldlay), parametriski – ar atšķirīgu izmēru sausam/mitram u.c.

TPU (Thermoplastic polyurethane)

FLEX

Elastīgos materiālus šobrīd ir iespējams drukāt arī ar visvienkāršākajiem printeriem. Pateicīgāki šim nolūkam ir printeri ar “Direct drive” jeb “tiešās piedziņas” mehānismu – ekstruders ir tieši virs printera galvas, bet arī ar klasisko Boudena mehānismu, kad ekstrūderis ir novietots citur, izdrukāt, pieregulējot iestatījumus, var. Elastīgumu regulē ar aizpildījumu. Vislabāk drukāt lēnām – 15-30 mm/s.

Armadillo

Armadillo ir kompānijas Ninjatek izstrādāts TPU materiāls, kas izceļas ar īpaši augstu izturību. Tā abrazīvā izturība ir 84% lielāka kā PLA un 60% kā ABS. kā arī noturība pret dažādām ķimikālijām.

CARBON

Visbiežāk uz PETG bāzēts materiāls (dažreiz arī citi polimēri) ar piejauktu oglekļa šķiedru 15-20%. Fiziski un termiski ļoti izturīgs materiāls. Ir variācijas, kuras var izdrukāt ar standarta galvu un sprauslu (līdz 260 grādiem), bet vislabākais rezultāts ir drukājot ar augstākām temperatūrām (270+). Tam parasti ir nepieciešama uzlabota printera galva (hotend) un tai piemērotas sprauslas.

ASA un ASA+ (Acrylonitirle Styrene Acrylate)

ASA materiāli pamazām kļūst par ABS aizstājējiem – tie nodrošina tādu pašu fizisko izturību, pietiekamu termoizturību, neizbalē (noturīgs pret UV) un ir ūdensizturīgs. Salīdzinot ar ABS, tas ir daudz vieglāk izdrukājams un nu jau arī konkurētspējīgs cenas ziņā.