Skip to content
Sākums » Termini

Termini

AngliskiLatviskiSkaidrojums
NozzleSprauslaUzgalis, pa kuru tiek izspiests uzkarsētais materiāls. Populārākais sprauslas izmērs ir 0.4mm. Varāk par sprauslām un to veidiem.
HotendKarstuma bloks Bloks, kas sastāv no ventilatora, dzesēšanas bloka, sildelementa u.c.
FilamentStieple, materiāls Izejmateriāls. Visbiežāk tā diemetrs ir 1.75mm. Parasti tiek uzglabāts satīts spolē. Vairāk par materiālu veidiem.
ExtruderIzspiedējmehānismsBloks, kas materiālu pārvirza uz printera galvu un iespiež sprauslā.
HeatbedSildvirsmaPlāksne ar sildelementu, uz kuras tiek novietota printēšaanas virsma, To uzsildot veidojas labāka materiāla saķere.
BuildplatePrintēšanas virsmaVirsma, uz kuras tiek veikta izdruka. Ir dažādu veidu virsmas - stikla vai specifiska lokana materiāla. Stiprinās ar klipšiem vai ar magnētismu.
BenchySalīdzinošais paraugs Paraugs, ko parasti izdrukā lai novērtētu materiālu vai kompomemtes. Bieži paraugs ir šis kuģītis, jo tajā ir populārākie testa elementi - X, Y, Z asu kvalitāte, pārkares, arkas u.c.
Bed levelingVirsmas līmeņošana Virsmas līmeņošana ir viens no svarīgākajaiem 3D drukas elementiem, Virsmai visās vietās ir jābū vienādā attālumā no sprauslas, sprausla nedrīkst būt par tuvu (jo tad materiāls tiks spiests, bet vai nu uzklāsies pārāk plānā kārtā vai neuzklasies vispār un bojās ekstrudera mehānismu), un nevar būt par tālu (tad materiāls nepieķersies pie virsmas)
ClogAizķepusi sprausla
Slicer"Sagriezējs"Programma, kas sagatavo 3D modeli printēšanai.
CuraCuraPopulāra bezmaksas programma 3D objektu printēšanai. To uztur un primāri saviem printeriem veido ražotājs Ultimaker, bet to ir ļoti viegli izmantot arī ar citu ražotāju printeriem (bet ne visiem!)
STLSTLBiežāk izmantotais failu tips 3D modeļiem (no stereolitography)
GCODEGCODEFails, no kura drukā. Gcode failā glabājas printera komandas - kustības, temperatūra utt.
Octopi / OctoprintOctopi / OctoprintRisinājums, pieslēdzot printerim Raspberry Pi minidatoru, to var vadīt attālināti. Ja ir pievienota kamera, var arī vizuāli monitorēt un ierakstīt drukāšanas procesu.
LayerSlānis3D printēšanā materiāls tiek klāts slāņos.Jo plānāks slānis, jo augstāka kvalitāte un sānu virsmas
PTFE tubePTFE cauruleCaurule, pa kuru materiāls no ekstrūdera tiek novirzīts uz printera galvu. Efektīva līdz 250-260C temperatūrām. Parasti baltā krāsā.
Capricorn tubeCapricorn (ražotājs) teflona cauruleCaurule materiāla ievadīšanai. Efektīva līdz 300+ C temperatūrām. Parasti zilā krāsā.
TinkercadTinkercadPrograma, ar kuru pārlūkā ērti izgatavot 3D modeļus
ResinFotopolimēra materiālsSķidrs izejmateriāls, kuru izmanto SLA printeros, sacietinot to ar ultravioleto gaismu.