Skip to content
Sākums » FFF vai FDM – kāda atšķirība

FFF vai FDM – kāda atšķirība

Droši vien pētot plašo 3D printeru piedāvājumu, ir redzams, ka dažviet printēšanas tehnoloģija ir norādīta FFF, dažviet – FDM, bet vēl citur FFF/FDM. Pie tam, dažādās vietās pat vieniem un tiem pašiem printeriem šie apzīmējumi ir dažādi. Kā tā?

Īsā versija. FFF un FDM ir viens un tas pats. Abi apzīmē vienu un to pašu procesu, tikai katrs saviem vārdiem – FFF (Fused Filament Fabrication – kausēta materiāla (stieples) klāšana (veidošana)) un FDM (Fused Deposition Modeling – kausētu slāņu modelēšana (veidošana)). FDM tika patentēts agrāk (1989.g) un tas tika reģistrēts kā preču zīme. Vēlāk. lai nebūtu jāizmato šis termins, tika izveidots FFF, uz kuru neattiecās autortiesību ierobežojumi (2005.g.). Kopš 2009.g., kad beidzās FDM patenta termiņš, abi nosaukumi tiek izmantoti paralēli un praktiski ir sinonīmi.

Garā versija. 1989. gadā kompanija Stratsys reģistrēja patentu FDM – procesu, kurā materiāla veidošanai tiek izmatots materiāls, kurš tiek izspiests ar ekstrūderi, novadīts uz sprauslu, ar to veidojot objektu. Process notika slēgtā kamerā ~90 grādu temperatūrā.. Uzsildītā kamera arī kalpoja kā saķeres nodrošinātājs, jo ar to kopā karsta bija arī printēšanas virsma (tolaik gan to vēl nesauca par printēšanu 🙂 )

Attēls no library.uthscsa.edu

Pamatā šis risinājums tika izmantots industriālās ražošanas iekārtās, kuras bija lielas un maksāja dārgi.
~2005. gadā entuziastu grupa izveidoja RepRap projektu, kura mērķis bija izveidot rīku, ar kuru ātri un viegli var veidot sarežģītus objektus, neizmantojot (salīzinoši) dārgu industriāla un augsta līmeņa tehniku. Lai nepārkāptu autortiesības, savu metodi viņi nosauca par FFF . Galvenā atšķirība bija tajā, ka FDM procesā izmantoja uzkarsētu telpu – kameru, kamēr pirmie FFF printeri bija vaļēji un bez apsildāmas drukāšanas virsmas (šāds risinājums joprojām tiek izmantots vislētākajos 3D printeros arī šobrīd).
Sākotnēji , kad abas šīs sistēmas sāka darboties paralēli, par FDM iekārtām sauca rūpnieciskai ražošanai paredzētās, bet FFF – entuziastiem un maza apjoma iekārtām. Mūsdienās, kad printeri ir visdažādāko veidu, formu un mehānismu (slēgti, vaļēji, ar apsildi, ar kameras temperatūras kontroli utt.), atšķirība starp FDM un FFF ir faktiski izzudusi. Dažreiz ražotāji to norādia, bet arī tur nav vienprātības, jo bieži vienādas klases un parametru printeriem, dažādi ražotāji norāda dažādas metodes, vadoties pēc kādiem saviem apsvērumiem, lai arī praksē iekārtas ir praktiski iidentiskas.