Šajā rakstā aprakstīšu populārākos 3D printeru kustības mehānismus, kā arī to plusus un mīnusus.
Cartesian
Cartesian, jeb latviski – Dekarta koordinātas, ir vispopulārākais un izplatītākais mehānisms, kurš tiek pielietots vairumā printeru.
Tam ir 3 motori, un katrs kustina savu asi – X (pa labi / pa kreisi), Y ( uz priekšu / atpakaļ) un Z (uz augšu / uz leju)
Plusi: Ļoti vienkāršs mehānisms, viegli un lēti gan ražot, gan uzturēt un lietot.
Mīnusi: Salīdzinoši mazs ātrums, sevišķi printeriem ar liela izmēra printēšanas pamatni. Jo lielāka un smagāka pamatne, jo grūtāk to motoram iekustināt un pārvietot. Tāpec dažos printeros ar lielām virsmām Y asij izmanto 2 motorus un 2 piedziņas siksnas. Otrs mīnuss – pie lielām visrsmām palielinās vibrācijas efekts (angliski – ringing) un tas var ietekmēt printējamā objekta gludumu. Vecāka tipa programmatūra un aparatūra arī nemāk izmantot vairākus motorus vienlaicīgi.
CoreXY
Savā ziņā līdzīgs Cartesian, bet ar modifikācijām. Viens motors joprojām kustina Z asi (uz augšu / uz leju), bet 2 motori X un Y asij ir saslēgti kopā. Galvenā atšķirība – Cartesian modelī pa X asi kustās printera galva, pa Y asi – printēšanas pamatne. CoreXY gadījumā gan X, gan Y asī kustās tikai printera galva. Tas palīdz samazināt kustināmo svaru un paaugstināt printera ātrdarbību. (gan uz svara rēķina, gan uz kustību kalkulāciju, izmantojot abus motorus vienlaicīgi)
Plusi: Daudz augstāka ātrdarbība un precizitāte.
Mīnusi: Augstākas ražošanas un piegādes izmaksas (šādi printeri ir dārgāki). Nepieciešams izturīgāks korpuss un pārvades mezgli, jo ir vairāk un garākas piedziņas siksnas, kas uz mezgliem rada lielāku slodzi. Arī piedziņas siksnas šī iemesla dēļ nereti ir platākas kā Cartesian modeļos. Biežāk jāpārbauda, vai ir pareizi nospriegotas siksnas.
Delta
Delta izmanto 3 verikālas asis, kur katrai ir pievienots motors, bet kustība pa X, Y un Z asīm notiek kustinot visas asis vienlaicīgi. Teorētiski šis mehānisms ir visvieglākais un potenciāli visātrākais. Taču ierobežojošais faktors parasti ir printēšanas virsma apļa formā un pats printeris kā cilindrs, pie tam, jo lielāka printēšanas virsma, jo garākas asis un kājas nepieciešamas, tāpēc dizgan ierasti, ka printeris ir augsts )piemēram printeris ar 50cm printēšanas tilpumu mierīgi var būt augstāks par metru, kamēr parastajos printeros printēšanas un printera izmēri ir sabalansētāki.
Plusi: Ātrums, konstrukcija ir ļoti viegla (svara ziņā)
Mīnusi: Grūti nokalbrējama, apļveida printēšanas laukums ir ierobežojošs faktors.